Josef Čapek
Josef Čapek
23.3.1887
Hronov
-
15.4.1945
Bergen-Belsen
Významný český malíř a spisovatel. Přestože studoval výtvarné umění na uměleckoprůmyslové škole v Praze a později v Paříži, zpočátku se více věnoval literární tvorbě. Některé prózy napsali společně s mladším bratrem Karlem (Zářivé hlubiny 1916, Krakonošova zahrada 1918, Ze života hmyzu 1921). Postupně se však věnuje čím dál více výtvarnému umění (první samostatná výstava v pražském Domě umělců r. 1924) a stává se jedním z nejvýznamnějších představitelů české malířské moderny. Přesto dále píše eseje, povídky, divadelní hry, dětskou literaturu i poezii. Mezi jeho významná samostatná díla patří knížka pro děti Povídání o pejskovi a kočičce (1929), baladický román Stín kapradiny (1930) či rozsáhlá esej Kulhavý poutník (1936).
V roce 1939 byl zatčen gestapem a převezen do koncentračního tábora v Dachau. V koncentračních táborech (Buchenwald, Sachsenhausen, Bergen-Belsen) byl vězněn prakticky až do konce 2. světové války; po celou tu dobu se snažil potají psát a malovat. V dubnu 1945 zemžel v Bergen-Belsenu při epidemii skvrnitého tyfu. Přesné datum jeho úmrtí není známo.
Josef Čapen byl nejen vynikajícím malířem a literátem, ale spolu s bratrem též organizátorem českého uměleckého života a velkým vlastencem. Je známo, že to byl on, kdo pro bratrův román R.U.R. vymyslel slovo Robot, které pak bylo převzato do mnoha světových jazyků včetně angličtiny.